Froome vyhral časovku a zvýšil svoj náskok na čele Vuelty

05.09.2017 Celý región

Logroňo 5. augusta (TASR) - Britský cyklista Chris Froome triumfoval v utorňajšej 16. etape cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa a upevnil si pozíciu na čele celkového poradia. Jazdec stajne Sky zvládol 40,2 km dlhú časovku z Circuito de Navarra do Logroňa za 47:00 min. Na druhom mieste skončil Holanďan Wilco Kelderman zo Sunwebu s mankom 29 sekúnd a tretí bol Talian Vincenzo Nibali z Bahrain-Merida, ktorý stratil 57 s.

Štvornásobný víťaz Tour de France Froome tak zvýšil svoj náskok na čele celkového poradia pred druhým Nibalim už na 1:58 min a priblížil sa ku svojmu cieľu - vyhrať v jednej sezóne Tour i Vueltu. Tretí je Kelderman s mankom 2:40 min. Po utorňajšej časovke sa v poradí opäť vyšvihol Alberto Contador, ktorý figuruje už na piatom mieste so stratou 4:58 min na lídra. Tridsaťštyriročný španielsky matador, ktorý sa po Vuelte rozlúči s bohatou kariérou, obsadil v časovke piate miesto dve sekundy za Nibalim.

Froome sa ako líder postavil na štart posledný. Na prvom medzičase bol štvrtý, no ako je u neho zvykom, sily si opäť rozložil tak, že svoje tempo vystupňoval v druhej polovici trate. Na druhom medzičase viedol už o sedem sekúnd pred Keldermanom a v cieli natiahol náskok na 29 s.

"Je to pre mňa veľká úľava a som samozrejme veľmi šťastný, že som v takejto pozícii. Je úžasné, že som zvýšil svoj náskok. Preteky však ešte neskončili, budem musieť bojovať každý deň," povedal Froome, ktorý vyhral aj 9. etapu tohtoročnej Vuelty.

Výsledky 16. etapy (časovka Circuito de Navarra - Logroňo, 40,2 km):

1. Christopher Froome (V.Brit./Sky) 47:00 min, 2. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) +29 s, 3. Vincenzo Nibali (Tal./Bahrain-Merida) +57, 4. Ilnur Zakarin (Rus./Kaťuša-Alpecin) +59, 5. Alberto Contador (Šp./Trek - Segafredo) rovnaký čas, 6. Tobias Ludvigsson (Švéd./FDJ) +1:07, 7. Wout Poels (Hol./Sky) +1:11, 8. Lennard Kämna (Nem./Sunweb) +1:30, 9. Bob Jungels (Lux./Quick-Step) +1:41, 10. Daniel Oss (Tal./BMC) +1:49

Celkové poradie:

1. Froome 62:53:25 h, 2. Nibali +1:58 min, 3. Kelderman +2:40, 4. Zakarin +3:07, 5. Contador +4:58, 6. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +5:25, 7. Fabio Aru (Tal./Astana) +6:27, 8. Poels +6:33, 9. Esteban Chaves (Kol./Orica-Scott) +6:40, 10. Michael Woods (Kan./Cannondale-Drapac) +7:06